We Love Lanzarote

lanzarote zwiedzanie

LANZAROTE - WYSPA WULKANÓW, SŁOŃCA, WIATRU I RELAKSU

Lanzarote z miłości do innośći!

Wyspa Lanzarote narodziła się jako drugie dziecko rodziny kanaryjskiej. Młodsza siostra Fuerteventury przyszła na świat…no właśnie..do końca nie wiemy, kiedy. Pra-pradziadkowie twierdzą, że 16 milionów lat temu, a pradziadkowie upierają się, że te wyczekiwane narodziny miały miejsce 11 milionów lat temu. W XXI wieku nie ma to najmniejszego znaczenia. Najważniejszy jest fakt, że Lanzarote istnieje jako jedna z sióstr ośmiorga rodzeństwa. Na zdjęciu brakuje La Graciosy (na północ od Lanzarote), która ustawodawczo dołączyła do wielkiej rodziny w 2018 roku

images2
Lanzarote, wycieczki jednodniowe, ziwedzanie

Które wyspy z archipelagu są podobne do wyspy Lanzarote?

Każda z sióstr ma inny charakter i także zupełnie inaczej wygląda. Gdybym jednak miała zaryzykować i odnaleźć podobieństwa to niewątpliwie, szukałabym ich między Lanzarote a Fuerteventurą. Może dlatego, że dzieli je tylko 7 km od siebie, może przyczyny należy doszukiwać się w niewielkej odległości od Afryki (140km od Sahary), a może dlatego, że w naturze ludzkiej istnieje nieodparta pokusa porównania jednej rzeczy do drugiej, tak aby łatwiej możnaby  się do czegoś odnieść, zrozumieć  i poczuć pewniej.

Jedno jest pewne: wyspa Lanzarote jest wyjątkowa. Nie ma osoby, która zanegowałaby to stwierdzenie. Mówi się (albo wmawia), że wyspę tę odbiera się zero - jedynkowo, czyli... zakochujesz się od pierwszego wejrzenia albo totalnie nie przypada Ci do gustu.
ferran-feixas-Mj3iYKXXkqM-unsplash (1)
Lanzarote, wycieczki jednodniowe, zwiedzanie
lanzarote zwiedzanie
Lanzartoe, Wyspy Kanaryjskie
Kiedy pojawiłam się tu po raz pierwszy, a było to w 2010 roku, mój szef, wysyłając bilet lotniczy, powiedział: uważaj Zośka...to taka trochę depresyjna wyspa. Nie wiedziałam, co odpowiedzieć, bo byłam swieżo po rozstaniu. Pomyślałam tylko, że stan depresyjny mógłby się pogłębić...ale fakt, że w Polsce był zimny listopad....a mówią, że na Kanarach jest wieczna wiosna...to 100 razy bardziej wolałam przeżywać moją osobistą depresję na Lanzarote w słońcu, aniżeli w polskim deszczu. Wyleciałam. 5 godzin później wysiadłam z samolotu na lotnisku Cesara Manrique. (Naciśnij na poniższy obrazek wulkanu, a zobaczysz, jak lądują samoloty na lotnisku Lanzarote. Już w pierwszym tygodniu pobytu, wiedziałam, że z tego romansu nie będzie mi łatwo zrezygnować...Chodziłam jak zahipnotyzowana. Tu wszystko było inne. Takie proste i spójne.
Co zwróciło moją uwagę na początku tej podróży ?

             DOMY

Wszystkie białe i jednakowej wielkości. Max. 2 piętra! Okna i drzwi niebieskie albo zielone! Niebieskie wychodzą na ocean
zielone na ląd. Na początku wszystko wyglądało jednakowo. Jakiś plus? Oczywiście- gubiąc się, poznajesz nowych ludzi!

            DROGI

Brak billbordów reklamowych. Mało skrzyżowań, za to mnóstwo rond i na większości z nich zabawki powietrzne (owoce kreatywnej mocy umysłowej Cesara Manrique). Ciekawe rozwiązanie, aby wskazać kierunek wiatru. Babcia Wierzba z Pocahontas byłaby wniebowzięta.

      KRAJOBRAZ

Wyspę Lanzarote charakteryzuje surowy krajobraz. Zieleń została przyduszona przez czerń oceanu lawy. Gdzieniegdzie palmy i kaktusy. Dominują wulkany.
Ciekawostka? Strelicje, które w Polsce kosztują krocie, tutaj rosną przy drodze!

       WULKANY

Powiedziano mi, że było ich ponad 220 na całej wyspie. 220 wulkanów i 5 gór, a raczej wydm usypanych przez wiatr. Na pewno słyszałeś/aś o najważniejszych wulkanach, czyli 25 stożkach tworzących słynny Park Narodowy Timanfaya. Teraz możesz je zwiedzić razem z nami, klikając tutaj. 

             WIATR

W listopadzie, kiedy zawitałam na wyspę Lanzarote,  wiatru nie było… Dowiedziałam się od lokalnych przewodników po Lanzarote, że wiatr cichnie od września do grudnia… Wyspa w tych miesiącach jest oazą spokoju. Także w tym czasie zachwyca dodatkowymi kolorami, które opowiadają swoje piękne historie na niebie podczas zachodów słońca. Więcej o wietrze przeczytasz w tym artykule 

           SŁOŃCE

Słońce na Lanzarote  świeci każdego dnia. W miesiącach od kwietnia do czerwca zdarza się, że niebo rozpościera się  ok. godziny 13:00, kiedy zmienia się kierunek wiatru. Suplement w postaci witaminy D, którą połykałam w Polsce nie jest na Lanzarote potrzebny. Chcesz dowiedzieć się o pogodzie na wyspie Lanzrote? Odpowiedzi znajdziesz tutaj

Właśnie tak wyglądają listopadowe zachody słońca na jednej z najpiękniejszych plaż na wyspie Lanzarote: Przed Tobą plaża Famara.

W tym artykule chciałam opowiedzieć  Ci o moich pierwszych wrażeniach na temat wyspy Lanzarote. Każdy z nas inaczej czuje i postrzega jej osobliwe piękno.

Na pewno jest to wyspa z charakterem, która przyciąga ludzi szukających inspiracji. Tutaj Twoje zmysły pobudzi  wszechobecny wiatr, niebieski ocean, gorący piasek, oryginalna architektura, wyśmienita kuchnia i doskonałe wino. Uwierz mi, Twoje ciało podziękuje Ci za to. Zatem, rzuć wszystko i przybywaj na Lanzarote. 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *