We Love Lanzarote

lanzarote pogoda

Deszcz i wiatr na Lanzarote

wiatr na lanzarote

Kiedy najlepiej przyjechać, aby uniknąć niespodzianek pogodowych?

Lanzarote to hiszpańska wyspa o klimacie afrykańskim. Ta najbardziej wysunięta na wschód Wyspa Kanaryjska położona jest 100,60 km od północnego wybrzeża Afryki i 1000 km od Hiszpanii lądowej. 

Czy wiesz że odległość między Lanzarote a Warszawą wynosi       4 045 km?  Przekłada się to na ok. 5 godzin 30 min spędzonych w samolocie. Te same pięć i pół godziny pokonują pociągiem osoby na trasie Warszawa – Berlin, z tą tylko różnicą, że na Lanzarote zawsze wita Cię słońce.

 

Jaka jest pogoda na Lanzarote w …? To najczęściej zadawane pytanie na grupach facebooka.

women, friends, beach-3266211.jpg

Nie ma się czemu dziwić. Każdy, kto udaje się na wakacje chce, aby pogoda była idealna. Idealna, czyli jaka? 

 

  • Taka, aby kąpać się w oceanie bez drętwiejących stóp. 

  • Taka, aby zjeść kanapkę na plaży nie zagryzając jej piachem. 

  • Taka, aby chodzić w krótkim rękawie przez większość dnia.

  • I wreszcie taka, aby nie padało!

Co z tym deszczem?
Czy on faktycznie pada na Lanzarote? Zobacz, co mówią statystyki

Jak widzisz, deszcz pada zaledwie 18 dni w ciągu roku! Jeśli spadnie podczas Twoich wakacji, pomyśl, że przyjechałeś w wyjątkowym czasie. Roślinność Lanzarote czeka, aby przystroić się w wiosenne, zielone barwy prawie cały rok!

Czy na lanzarote pada deszcz?
wycieczki po polsku lanzarote

Standardowo polski podróżnik spędza 7 dni na Lanzarote. Przypuśćmy, że przyjeżdżasz w styczniu, w którym jest średnio 4 dni deszczowe. Musiałbyś mieć ogromnego pecha, aby przypadły one akurat na Twój pobyt. Nawet jeśli – głowa do góry –  zostają Ci jeszcze 3 dni pełne słońca!

Jaki jest najzimniejszy i najcieplejszy miesiąc?

Znów odwołam się do statystyk (tabelka obok). 

A zatem najzimniej jest w styczniu, ok 17 stopni, najcieplej w sierpniu ok. 25 stopni. 

Dodatkowo spójrz na tę ciekawostkę. Podobne temperatury są na Lanzarote w maju i listopadzie (20 stopni) ; marcu i grudniu (18 stopni). 

Jakie są różnice w temperaturze między Polską a Lanzarote? 

deszcz i wiatr na lanzarote

Jakie są różnice w temperaturze między Polską a Lanzarote?

W Polsce średnia temperatura w listopadzie wynosi 5 stopni, czyli aż o 15 stopni mniej niż na Lanzarote; W grudniu to już 17 stopni, a w styczniu 18.  I tu mówię tylko o średniej temperaturze. W rzeczywistości jest zdecydowanie cieplej. 

Jaki jest z tego morał? Na Lanzarote jest zawsze ciepło i przyjemnie. Nie dość, że jest mało deszczu, to dzień jest długi, ciepły, prawie bezwietrzny i przede wszystkim słoneczny.
deszcz i wiatr na lanzarote

Wiatr na Lanzarote: Plaża: Jeść kanapkę czy nie jeść? Oto jest pytanie.

Pani Zosiu, a czy zawsze tu tak wieje? Żałuję, że nie kupiłam licznika (takiego jaki mają stewardessy do liczenia pasażerów) i nie przeliczyłam, ile razy padło to pytanie? Słyszałam je tysiące razy i odpowiadałam zawsze to samo: Nie, nie zawsze 🙂 

Również i tutaj posłużę się statystyką, ponieważ nie chcę być gołosłowna

 

wiatr na lanzarote
wiatr na lanzarote

W rzeczywistości, aby łatwiej zrozumieć ten schemat po prostu wyobraź sobie, że… Jesteś na plaży. Rozkładasz na piasku ręcznik z napisem We Love Lanzarote. Kremujesz ciało filtrem 50. Dopada Cię głód i musisz się także czegoś napić. Wyjmujesz z torby plażowej spłaszczoną (od kremu do opalania) i wilgotną (od wody) kanapkę z serem. Odkręcasz chłodną, niegazowaną wodę. Ale zanim ją wypijesz, bierzesz pierwszy kęs. I…jeśli zrobisz to:

 

  • od maja do końca sierpnia spodziewaj się, że… zjesz kanapkę z masłem, serem i z piaskiem. Wypijesz wodę z resztką kremu (bo ten został na obrzeżach nakrętki) z piaskiem. Kiedy wycierasz usta czystą stroną dłoni, dzwoni telefon, a Ty musisz go odebrać. 

Wyjmujesz mokrymi (od wody) i tłustymi (od kremu i masła) palcami telefon z torby plażowej. Odbierasz połączenie i nic nie słyszysz. Ani Ty, ani osoba, która dzwoni. Wiatr hula w telefonie. Próbujesz go przekrzyczeć i w akcie desperacji zakrywasz telefon, usta (co popadnie) ręką, aby usłyszeć głos w słuchawce. Obok parasol plażowicza nagle się urywa i pędzi, skacze poprzez inne ręczniki i nikt nie jest w stanie go zatrzymać. Wszyscy obserwują latający parasol, a Ty po uciętej rozmowie, zaglądasz do torby plażowej, aby wyjąć książkę i widzisz, że z torby zrobiła się piaskownica.

 

wiatr na lanzarote
wiatr na lanzarote
  • Od września do stycznia wiatr praktycznie zanika, a Ty jesteś na tej samej plaży i jesz tę samą kanapkę z masłem, serem, ale już… bez piasku. Pijesz wodę niegazowaną – też bez piasku. Przez telefon bez problemu umawiasz się na wieczorne spotkanie i drinka. Wyjmujesz książkę i czytasz. A dodatkowo wchodzisz do oceanu, zakładasz maskę do nurkowania powierzchniowego i spokojnie obserwujesz świat podwodny. Płyniesz z łagodnymi falami i cieszysz się temperaturą wody, która od września do listopada jest na Lanzarote najcieplejsza (ok. 23 stopni Celsjusza).
  • Jak smakuje kanapka na plaży od lutego do kwietnia? W tym okresie wiatr jest umiarkowany. Zdarzają się mocne podmuchy, jak w historii numer jeden, ale też bardzo łagodne, spokojne dni, jak w historii numer dwa. To ciężki okres do przewidzenia, ale stawiałabym na mniejszą ilość piasku w kanapce. A kąpiel w oceanie? Tak, ale nałóż piankę.
pogoda na lanzarote

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *