We Love Lanzarote

śladami cesara Manrique

Wulkan pomysłów, czyli kilka słów o Cesarze Manrique

Cesar Manrique

“Tworzenie w absolutnej wolności, bez strachu i instrukcji raduje duszę i otwiera drogę do szczęścia”.

Cesar Manrique

Wizja i Tupet

Ależ cudownie byłoby być artystą. Ujrzeć coś, co nie istnieje dla innych, ale przed oczami Twojej duszy jest częstym gościem zapraszanym na herbatę. Czasami zrodzone w bólach, innym razem w przypływie emocji pojawiają się w sekundę. POMYSŁY!

Realizacja  jest z reguły powolna, ale systematyczna; czasami dość chaotyczna. Szkice w umyśle. Szkice na papierze . A poźniej  WITAJ i jesteś na świecie.   KSZTAŁT, FORMA!  Ale im więcej jest tam Ciebie, tym szybciej idziesz na przód. WIARA i ODWAGA! Fundamentem artystycznej kreacji muszą być dwa bardzo ważne składniki.  WIZJA I TUPET!                  PUZZLE gotowe.  

Arte Total

Właśnie tak zrodziły się koncepcje Cesara Manrique. Sam artysta wiedział już od początku, od małego dziecka skaczącego przez fale na plaży Famara, że jego życie popychane jest przez jakąś zagadkową siłę, która ze zbiegiem czasu, zaczęła mieć coraz wyraźniejszy kształt, aż w końcu wykrystalizowała się i została nazwana jako „arte total”, czyli coś w rodzaju zrównoważonego połączenia artystycznej działalności człowieka z naturą. Swoista synergia sztuki i środowiska. Tworzenie, aby wyeksponować piękno natury, podkreślić i zrozumieć jej walory, a nie niszczyć, deptać i zabijać.

Przyjezdny zwiedzając wyspę, zapoznaje się z jego wizją. Ślady Manrique są wszędzie, ale szczególnie widoczne w głównych punktach turystycznych takich jak jaskinia Jameos del Agua, Ogród Kaktusów, Mirador del Rio, Park Narodowy Timanfaya, czy jego dom- Muzeum Fundacja Cesara Manrique (Taro). 

Atrakcje te są najbardziej popularnymi miejscami na Lanzarote. Są bardzo oblegane, szczególnie w okresie wakacyjnym: lipiec-wrzesień. Ominąć kolejki można tylko dzięki zorganizowanym wycieczkom. Nasze Biuro Podróży na Lanzarote organizuje wycieczkę objazdową z polskim przewodnikiem. Zwiedzamy najważniejsze atrakcje w małych grupach do maksymalnie 14 osób. Tutaj poznasz program wycieczki: 

 

Narodziny

Syn Gumersindo i Franciszki, Lanzarote i całego świata przyszedł na świat  24.04 1919 w niewielkim domu w Arrecife przy ulicy Juan Quesada 9. Dziś mieści się  tam restauracja Charco Vivo z pysznym tradycyjnym jedzeniem. W menu nie ma wiele pozycji, ale za to wszystko smakuje jak u kanaryjskiej babci. Koniecznie trzeba tam zajrzeć.

Źródła inspiracji

Lata małego Cesara przemijały w cudownej atmosferze niewinności i zgody z naturą. Dziecięce zabawy z przyjaciółmi ze szkolnej ławki i podwórka w Charco San Gines były fundamentem do jego przyszłych ekologicznych przemyśleń. Kiedy w wieku młodzieńczym coraz częściej bywał w północnej części wyspy, w miejscowości Caleta de Famara, odkrywanie potęgi przyrody , stało się jego wielką pasją. To właśnie tu krystalizowały się jego idee. To właśnie tu zdał sobie sprawę, że Lanzarote kryje w sobie niekatalogowane piękno i nadzwyczajną przyrodę. Wierzył, jak nikt inny w wyjątkowość tej wyspy. Lanzarote jednak musiało poczekać na odpowiedni moment. 

Picasso y Matisse

Manrique wyjeżdża do Madrytu. Studiuje na Akdemii Sztuk Pięknych. Poznaje wpływowych ludzi ze świata sztuki i kultury. W jego malarstwie widoczny jest duch  Picasso y Matisse’a. Jeszcze podczas studiów, w 1949 roku dostaje zlecenie namalowania czterech murali w jego rodzinnym Arrecife i jednego na lotnisku Guacimeta, które od 2018 roku nosi nazwę artysty. 

Dalsze losy Manrique to pobyt w Stanach Zjednoczonych. Kilka wystaw, wiele inspiracji- szczególne wrażenie robi na nim collage, którego sztukę rozwija w poźniejszym etapie swojego życia. W 1968 roku już na stałe wraca na Lanzarote i nieprzerwanie do tragicznej śmierci w 1992 roku, nadaje wyspie kształt, tworzy jej nową rzeczywistość, którą możemy podziwiać do dziś. 

 

Eco Man..

Aby wcielić w życie swoją wizję -Lanzarote jako wyspy ekologicznej, w epoce, w której nikt nie mówił o ochronie środowiska i samo słowo EKOLOGIA było neologizmem, czekało go kilka niewygodnych przepraw  poprzez ludzkie charaktery, opinie, zdania i różnorodną wrażliwość zamkniętego na zmiany społeczeństwa. Manrique potrzebował osób, takich jak on. Patrzących w przyszłość i widzących ratunek środowiska w świadomym życiu i mądrym korzystaniu z darów natury. Na szczęście trafił na odpwiednią osobę, która na dodatek, stała na czele rządu wyspy. Jose Ramirez zagwarantował mu pomoc w postaci najlepszych specjalistów różnych dziedzin, dzięki którym mógł realizować swój plan. Trudnością okazali się mieszkańcy wyspy. Początkowo oporni, nie rozumieli koncepcji Manrique, lecz z czasem, dzięki długim uwrażliwiającym i umoralniającym rozmowom, także i ich udało się przekonać.

Lawowy collage

I tak powstało Lanzarote -wolne od wieżowców (wyjątek stanowi 17 piętrowy Arrecife Gran Hotel) i billbordów reklamowych.  Bez większego imperium  hoteli gigantów, ale za to skupione na uszanowaniu  tradycji.  Lanzarote z  dwupiętrową architekturą bielonych wapnem domów z wykorzystaniem kamieni lawowych jako dekoracji

(tzw. Lawowy collage) . Lanzarote z koncepcją zero waste, która wcześniej nie była znana, ale jakby intuicyjnie i sukcesywnie wprowadzana przez Manrique, stała się częścią wizji mądrego połączenia tradycji z nowoczesnością przy całkowitym poszanowaniu środowiska.

 Manrique miał  jeden cel. Żyć i budować świadomie. Tworzyć,  myśląc o naturze. Eksponować jej piękno, zachowując tradycyjną architekturę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *