We Love Lanzarote

lanzarote pogoda

Co to jest Kalima?

Kalima na Lanzarote - czym jest i skąd się bierze

Kalima - koktajl piasku z wiatrem z Sahary

Nikt nie biega. Nikt nie jeździ rowerem. Zmęczeni ludzie na przystankach autobusowych piją dużo wody. Zamknięte okna i drzwi od domów, opustoszałe ulice i plaże. 

Tylko nieliczni wyjdą z aparatem, aby sfotografować “krwawy deszcz”, który nagle spadł na Lanzarote.

 

tired traveler, arrecife, lanzarote-1631369.jpg

Co to jest Kalima?

co to jest calima

Kalima to obfity pył lub kurz z pustyni w atmosferze. Powstaje, kiedy na Saharze jest burza piaskowa, która nagle podnosi ogromne ilości pustynnego piachu do atmosfery. Porywisty wiatr południowy lub wschodni, gwałtownie i dynamicznie wyrywa piach z Sahary i przenosi w stronę Wysp Kanaryjskich.

 

Jak długo trwa kalima?

Fuerteventura, La Graciosa i Lanzarote są położone najbliżej Afryki, dlatego calima na tych wyspach jest najsilniejsza. Kalima trwa od trzech do pięciu dni. W pierwszych dniach jest najintensywniejsza, następnie powoli zanika, atmosfera się oczyszcza, a niebo znów staje się przejrzyście niebieskie.

calima na Lanzarote
calima co to jest

Jak sobie radzić z kalimą?

Wiatr, powietrze pełne piachu, wysoka temperatura, słaba widoczność – to składniki koktajlu z calimy. Jak sobie z tym radzić? Zostań w hotelu lub w domu. Nie uprawiaj sportu. Wyjdź, jeśli to naprawdę konieczne.

Efekty uboczne kalimy

Możliwe efekty uboczne? Piekące oczy, zapchany nos, kaszel i problemy z oddychaniem. Zamknij okna i drzwi. Nie opalaj się i pij dużo wody.Wyjdź, jeśli to naprawdę konieczne.

calima na lanzarote
calima

Plusy kalimy?

Piękne brzoskwiniowe zachody słońca.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *